wtorek, 6 stycznia 2015

Katarzyna Dąbrowska

Urodziła się 14 marca 1984 w Nowym Mieście Lubawskim. Polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna oraz piosenkarka, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzieciństwo i młodość spędziła w Nidzicy na Mazurach, gdzie uczęszczała do Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego. W 2000 roku wzięła udział w odbywającym się na nidzickim zamku Festiwalu Piosenki Francuskiej, gdzie otrzymała pierwszą nagrodę. W tym samym roku zdobyła także Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Francuskiej w Lubinie w kategorii amatorów. Tam zwrócił na nią uwagę Wojciech Młynarski, który namówił ją na zdawanie egzaminów do szkoły aktorskiej.

W 2006 roku uczestniczyła w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Petersburgu (II Nagroda w kategorii Piosenka Aktorska) i Konkursie Pamiętajmy o Osieckiej, w którym zajęła pierwsze miejsce. Rok później wygrała Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie.

W 2007 roku ukończyła studia na wydziale aktorskim Akademii Teatralnej w Warszawie, grając w spektaklach dyplomowych Usta pełne ptaków (rola Leny-Matki), Tańce w Ballybeg (rola Kate, za którą otrzymała nagrodę na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi) oraz spektaklu muzycznym w reżyserii Mariusza Benoit MP3.

Po studiach przez dwa miesiące współpracowała z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu. Od sezonu 2007/2008 jest aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie, gdzie debiutowała rolą Leni w Procesie Franza Kafki w reż. Macieja Englerta. W 2008 roku dołączyła do stałej obsady serialu Na dobre i na złe, w którym gra chirurga Wiktorię Consalidę.

Razem z Moniką Węgiel i Agnieszką Judycką tworzy trio wokalne Amok. W grudniu 2011 roku zespół wydał swój debiutancki album zatytułowany Amok utrzymany w klimacie jazzu i bluesa.

                                       
                                      

Aktor różnych interpretacji

Andrzej Grabowski (ur. 15 marca 1952 w Chrzanowie) – polski aktor filmowy, teatralny, kabaretowy i telewizyjny, stand-uper oraz wokalista.
Jego rodzinnym miastem jest małopolska Alwernia, w której mieszkał wraz z braćmi – Mikołajem, aktorem i reżyserem i Wiktorem, inżynierem górnikiem.

W wieku sześciu lat rozpoczął naukę w szkole podstawowej, w wieku siedemnastu lat zdał maturę. Powtarzał trzeci rok studiów, w 1974 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, niedługo później zaś rozpoczął pracę aktorską na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, z którym związany był przez wiele następnych lat. Pierwszy sukces osiągnął dzięki roli w spektaklu „Przepraszam, czy tu biją” (Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego, reż. Ryszard Smożewski, 1976), za którą otrzymał Nagrodę Młodych Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu (SPATiF-u). Za swe role teatralne otrzymał wiele innych nagród i wyróżnień. Niejednokrotnie występował wspólnie ze swoim bratem Mikołajem Grabowskim (również aktorem i reżyserem). Zasłynął również jako konferansjer i kabareciarz o szczególnym talencie komediowym.

Na dużym ekranie zadebiutował już w czasie studiów w filmie Odejścia, powroty, przez wiele lat jednak obsadzano go jedynie w rolach epizodycznych bądź drugoplanowych. W 1989 zagrał swoją pierwszą większą rolę w filmie Feliksa Falka Kapitał, czyli jak zrobić pieniądze w Polsce, gdzie wcielił się w postać Stefana Sapiei.

Kolejną ważną rolą była kreacja Andrzeja Jurewicza, ojca głównej bohaterki serialu Telewizji Polskiej pt. Boża podszewka (1997) w reżyserii Izabelli Cywińskiej. Szczególną popularność Andrzej Grabowski zawdzięcza roli Ferdynanda Kiepskiego w telewizyjnym serialu komediowym Świat według Kiepskich emitowanym na antenie kanału Polsat od 1999 roku. Sitcom przez kilka lat bił rekordy popularności i zdobywał nagrody dla najlepszego serialu komediowego, dlatego aktor zaczął być powszechnie utożsamiany z postacią, której rolę odgrywał. W życiu prywatnym nie lubi żartować na pokaz.

W ostatnich latach Andrzej Grabowski wystąpił w 30 spektaklach Teatru Telewizji, między innymi w Co nie jest snem reżyserii Krzysztofa Zaleskiego. Użyczył również swojego głosu w kilku filmach zagranicznych kierowanych do dzieci, na przykład w filmach animowanych Mój brat niedźwiedź i Kurczak Mały.

W serialu TVP Pitbull wcielił się w rolę policjanta o pseudonimie „Gebels”. Pod koniec marca 2005 aktor uległ niegroźnemu wypadkowi samochodowemu na autostradzie w pobliżu Mysłowic. Został wówczas ranny w głowę i doznał ogólnych potłuczeń ciała. W 2007 aktor zagrał jednego z szefów gangu pruszkowskiego w serialu pt. Odwróceni emitowanym w telewizji TVN.

Zajął 3 miejsce w II edycji programu Fort Boyard.

Zagrał gościnnie w teledysku do piosenki zespołu Feel – Pokaż mi niebo.

W 2010 wszedł w skład Komitetu Poparcia Bronisława Komorowskiego jako kandydata na urząd Prezydenta RP.

W lutym 2013 otrzymał nominację do nagrody Wiktory 2012 w kategorii Aktor telewizyjny.

W czerwcu 2013 podczas trwania Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu wziął udział w kabaretonie.

W 2014 roku został jurorem Dancing with the Stars: Taniec z gwiazdami, który pojawił się 7 marca 2014 roku na antenie Polsatu.



                                 

poniedziałek, 5 stycznia 2015

Wojna w 2014 roku

Józef Pawłowski

Choć ma dopiero 24 lata, mogliśmy już wielokrotnie zobaczyć go na dużym i małym ekranie, m.in. w filmie ‘’Miasto 44’’.- Jan Komasa przekroczył w tym przypadku granice kina i za to jestem mu wdzięczny – mówi aktor.

Pochodzi z aktorskiej rodziny. Jego starszy brat Stefan oraz babcia Teresa Szmigielówna również są aktorami. Z pewnością swój talent zawdzięcza genom, ale niewątpliwie na swoją karierę zapracował sam. Zagrał m.in. w "Czasie honoru", "Ojcu Mateuszu"  czy "Hotelu 52". Później przyszły role w filmach: "Wałęsa. Człowiek z nadziei", "Jack Strong", gdzie wcielił się w Waldemara Kuklińskiego, syna głównego bohatera filmu, pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Jednak dopiero główna rola w filmie "Miasto 44" w reżyserii Jana Komasy sprawiła, że został zauważony zarówno przez krytyków, jak i widzów z całej Polski. - Castingi trwały aż trzy lata. Na pierwszy zapisał mnie kolega ze szkoły aktorskiej - wspomina Pawłowski. - Byłem cholernie podekscytowany, ale na samym początku miałem dostać rolę drugoplanową, którą ostatecznie zagrał Antoni Królikowski.

Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania i powstał film, który budzi skrajne emocje. Jedni go pokochali, inni znienawidzili, ale nie ma chyba człowieka, który po wyjściu z kina pozostałby obojętny. - Część widzów idzie do kina ze swoją wizją Powstania Warszawskiego. Ci ludzie oczekują, że film będzie taki, jak sobie wyobrażają historię. Tymczasem, jeśli jesteśmy za mocno nastawieni na jedną wizję, zamykamy się na inne. A "Miasto 44" to jest kino autorskie, cieszę się, że nie jest grzeczne - opowiada Pawłowski. - Wierzę w to, że jeśli chcemy się rozwijać, musimy ryzykować, przekraczać granice i w jakimś sensie Janek Komasa to zrobił. Przesunął granice kina. Za to jestem mu wdzięczny i w stu procentach podpisuję się pod tym filmem.

Dziś Józef Pawłowski przygotowuje się do kolejnej roli w zupełnie nowym filmie "Warsaw By Night", składającym się z czterech nowelek. Partnerować mu będzie Marta Mazurek. Został także aktorem dubbingowym, użyczył m.in. głosu Frodo Bagginsowi w polskojęzycznej wersji filmu "Hobbit. Niezwykła podróż". To zaskakujące, ale na swoim koncie ma więcej ról dubbingowych niż teatralnych.